יוסף (פפו) סטרומצה – מבולגריה לישראל

הורד את הפרק (קובץ MP3)

יוסף סטרומצה (או בשם כינויו פפו), נולד ב-2 בינואר בשנת 1934 בעיר סופיה בבולגריה. אביו, דוד, היגר מסלוניקי לבולגריה בעקבות עסק הטבק המשפחתי, שם פגש את רוזה, אימו של יוסף, והשניים התחתנו. ילדותו של יוסף עברה בין סופיה ודופניצה, וכילד שגדל בצל מלחמת העולם השנייה בזמן שבולגריה הייתה תחת החוק להגנת האומה, זכורים לו בעיקר ימים טובים.
הערכתו הגדולה לבולגריה שהצילה את חייו, נשארה איתו עד עצם היום הזה, והוא אפילו לקח את ילדיו לטיול שורשים מרגש.

ליוסף היה גם אח גדול – אליהו (ליקי) סטרומצה, שעלה לארץ ישראל בשנת 1945 והתגייס לפלמח. שלוש שנים אחרי, המשפחה גילתה שאליהו נהרג בקרב על מלכיה, אך גופתו לא נמצאה. במשך 60 שנה האח נחשב נעדר – ובשנת 2009 החקירה הממושכת הגיעה לסיומה, והמשפחה סוף-סוף גילתה מה עלה בגורלו. שימור הזיכרון של אחיו, אהבת הארץ והנחלת החיבור לבולגריה, תמיד היו בראש מעיניו של יוסף, וזאת גם המורשת שחשוב לו כל כך להעביר לילדים ולנכדים היקרים.

 
האזנה נעימה!

2 thoughts on “יוסף (פפו) סטרומצה – מבולגריה לישראל

  • סיפור מרגש ומרתק.
    להקשיב למסע שכזה בקולו של המספר,כמה שזה נכנס ללב,מרתק ומעניין.
    זכרון של חיים שלמים,ככ חשוב לדורות הבאים והצעירים יותר של משפחת סטורמצה היקרה..
    חובה על כל משפחה לשמר וללמוד על העבר שלה.
    רציתי להקשיב עוד ועוד.

  • שלום! זוכר שגופת אליהו נמצאה, דרומית לבית שאן, אחרי מלחמת ששת הימים, עם כיבוש האיזור…. זוכר את המקום, הייתי בפלוגה שבנתה את המוצב הראשון באיזור. עולה חדש, חייל נח"ל, שומע על מציאת גופה של בן דוד דרגה ראשונה!! אני אלברט ז'אן שטרומצה (כך כתב את שם משפחתי פקיד משרד הפנים), בן של יצחק, אח של האבא של יוסף (פפו)….משפחה גדולה שניצחה את הגרמנים, במחיר גדול! שמי אלברט על שם אחיו הקטן של אבי יצחק, וז'אן על שם בן דוד של אחיו הגדול של אבי שגם מת באושוויץ עם אישתו ובנו, אחרי שהיה כנר בתזמורת של אושוויץ. את אבי הצילה אימי, שהיתה אחות במחתרת הצרפתית…. העבירה אותו לשוויצריה על המים בקטר של רכבת!! סיפור משפחתי!! פפו !! הראשון של המשפחה הגדולה שפגשתי עם הגעתי לארץ, מקולומביה, ב-1966! גדלתי בן יחד ללא משפחה הקירבה, המשפחה היתה פה!! תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *